: Március 15. |
Március 15.
radio.hu 2007.03.15. 14:05
Folyamatos füttyszó és bekiabálások a budapesti rendezvényeken
Folyamatos füttyszó és bekiabálások a budapesti rendezvényeken |
2007. március 15., csütörtök 13:57 |
|
 |
Rendbontás nélkül zajlanak az ünnepségek az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 159. évfordulóján, de több helyen bekiabálással zavarják a megemlékezéseket. Az állami ünnepségek délelőtt a Kossuth téri zászlófelvonással kezdődtek. Erre az államfő távollétében a miniszterelnök adott engedélyt. A teret reggel teljesen lezárta a rendőrség, a térre vezető utcákat fémkordonnal, keresztbe állított rendőrautókkal zárták le. Ahogy Gyurcsány Ferenc megjelent a Kossuth téren, a kordonon kívül többen kiabálni kezdtek. |
 |
|
Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 159. évfordulója alkalmából katonai tiszteletadás mellett csütörtökön délelőtt felvonták a Magyar Köztársaság lobogóját a Parlament előtti Kossuth Lajos téren. Az ünnepi eseményen jelen volt Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, Szili Katalin házelnök, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság, valamint Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke. A rendezvényen részt vettek a kormány tagjai, állami vezetők, a pártok képviselői és a diplomácia testület tagjai.
Sólyom László köztársasági elnök hiányzott a zászlófelvonásról, mert Erdélybe utazott magánlátogatásra, szavai szerint azért, hogy a közös ünnepléssel a nemzet egységét fejezze ki. Bár volt vita a helyettesítésről, végül Gyurcsány Ferenc miniszterelnök adta ki a parancsot a nemzeti lobogó felvonására.
 |
 |
|
| A Fidesz elnöki kabinetfőnöke, Deutsch-Für Tamás korábban közölte: sem pártja, sem a KDNP nem vesz részt az állami lobogó felvonásán, mert elfogadhatatlannak tartják, hogy „a Gyurcsány-kormány börtönbe zárja az állami lobogót".
Az ünnepség hivatalos részéhez tartoztak a biztonsági intézkedések is. A Kossuth Lajos teret csütörtök reggel teljesen lezárta a rendőrség, a térre vezető utcákat fémkordonokkal, keresztbe állított rendőrautókkal állták el. A Magyar Televízió székházának oldalánál, a Zoltán utcában három csapatszállító teherautó állt. Az V. kerületi rendőrőrsnél, a Kecskeméti utcában mintegy kétszáz rendőr várakozott teljes felszerelésben.
Az érdeklődök fémdetektoros kapukon keresztül juthattak az ünnepség helyszínének közelébe. A Kossuth tér hónapok óta kordonokkal elzárt részére csak az eseményre akkreditált újságírók léphettek be a meghívott személyiségeken kívül.
Amikor Gyurcsány Ferenc miniszterelnök megjelent a téren, a kordonon kívülre, a Földművelésügyi Minisztérium épülete elé beengedett néhány száz főnyi tömeg hangos fütyülésbe, kiabálásba kezdett. A miniszterelnök lemondását követelő és olykor az őszödi beszédét idéző kórus többször is felharsant. A füttyszó folyamatosan hallatszott a nemzeti lobogó és a történelmi zászlók bevonulása során, csak a Himnusz felhangzásakor halkult el némiképp. A Kossuth téri hivatalos ünnepség befejezésére már mintegy ezer ember gyűlt össze a helyszínen. A tömegben számos nemzetiszínű és árpádsávos zászló tűnt fel.
A zászlófelvonás után a közjogi méltóságok koszorút helyeztek el Kossuth Lajos szobránál, majd a Nemzeti Lovas Díszegység vezetésével ünnepi menet vonult át a Batthyány-örökmécseshez. Itt békésen zajlott a megemlékezés. Az első magyar miniszterelnök tiszteletére 1926-ban létesített emlékműnél két-háromszázan, zömmel a Kossuth térről, a Parlament elől érkező tüntetők hallgatták végig az ünnepi műsort nemzeti színű és árpádsávos zászlókat lengetve. Az érkező lovas díszegységet és a történelmi megemlékezést is taps fogadta.
A Batthyány örökmécsesnél Holló József vezérőrnagy, a Hadtörténeti Intézet főigazgatója mondott beszédet. Fütty vagy bekiabálás itt nem zavarta az ünnepséget. Az emlékhelynél egyébként egész nap, a hagyományoknak megfelelően, a politikusok mellett bárki elhelyezheti a megemlékezés virágait.
 |
 |
|
| 11 órára a Nemzeti Múzeumnál mintegy 15 ezer ember gyűlt össze – itt Családunk Magyarország címmel rendeztek ünnepséget az 1848-49-es szabadságharc 159. évfordulója alkalmából. Ezen a megemlékezésen is megjelent Gyurcsány Ferenc kormányfő, Szili Katalin házelnök, Bihari Mihály, az Alkotmánybíróság és Lomnici Zoltán a Legfelsőbb Bíróság elnöke.
A Múzeumkerthez egyébként mintegy 4-5 ezer ember árpádsávos zászlók alatt vonult a MIÉP-es ifjabb Hegedűs Loránt református lelkész vezetésével. Hangos füttyszóval, a miniszterelnököt gyalázó bekiabálásokkal próbálták megzavarni a 159 évvel ezelőtti eseményeket felelevenítő ünnepséget.
Azt skandálták: „Hazaáruló!; Gyurcsány takarodj!; Hol a szabadság?!”. A technikusok, a szervezők a műsort folyamatosan igyekeztek egyre jobban kihangosítani, de a bekiabálók hangját nem tudták egészen elnyomni.
Az ünnepség után a kiabálók egy része a Petőfi szoborhoz vonult. Itt, a főváros ünnepségén Demszky Gábor főpolgármester azt hangsúlyozta, hogy a békeszerető demokraták: konzervatívok, szocialisták és liberálisok vannak többségben az országban. Az árpádsávos zászlókkal érkező tűntetők tojást dobáltak a főpolgármester felé, amit a biztonsági emberek ernyőkkel fogtak fel.
A rendőrség szerint egyébként jól vizsgázott eddig az új műveletirányító központ. A budapesti rendőrfőkapitány bűnügyi helyettese. Tóth Gábor hozzátette: mindent látnak, ami Budapesten történik, és minden olyan információt megkapnak, amely a megfelelő döntések meghozatalához szükséges. |
 |
Nagy György András, Sipos Ildikó, László Judit, Berek Patrícia, MR
|